ücretli öğretmenin hakları nelerdir

Ücretli Öğretmenlik?

Daha önce muhtelif yazılarda (1,2) adı geçen şey pek muhterem ücretli öğretmenlik! Ufak da olsa neye yarar, nedir bu birinci ağızdan bilgi vereyim. Birinci ağız derken yanlış anlaşılmasın Milli Eğitim Müdürü falan değilim, sadece ücretli öğretmenliği yeni bıraktım.

Nedir bu ücretli öğretmenlik?

Ücretli öğretmenlik devlet eliyle yapılan sömürü düzenidir. 2000 lira maaşla yapılan işi 800 liraya kotarma işidir. Biraz daha detay:
Lisans mezunu herhangi bir kişinin herhangi bir dalda öğretmenlik yapmasıdır ücretli öğretmenlik. Yalnız maaş karşılığı değil de ek ders karşılığı ücret alır.
Nasıl Yani?
Hemen kaba bir hesap yapalım. Ders ücreti saat başı 7.8 liradır. Bir haftada 20 saatiniz var, 4 haftada 80 saat yapar 80*7.8 = 624 Tl para alırsınız. Bir aylık emek karşılığı. Müthiş para değil mi? Sizinle aynı işi yapan öğretmen ise bu iş karşılığı ortalama 1800 lira alır. Üstelik emeklisi tam olarak yatar, size bunun karşılığında bir ayda 7 – 8 gün emekli yatar.

Şartları:
Öyle ahım şahım şartı da yok. Lisans veya ön lisans mezunu olmanız ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Atama Şubesinde tanıdığınız olması yeterli. Diplomanızın o branşla ilgisi olmasa da olur.

Yalnız!
İstediğiniz zaman, okul idaresi veya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından işinize son verilebilir. Hiçbir güvenceniz yok. 657 tabiyeti falan da söz konusu değil haliyle.

Hakları Neler?
Bir iki avantajı var, avantaj da demeyelim ücretli öğretmenlere şu görevler verilemez diyelim:

  • Herhangi bir nöbet
  • Eğitsel kol veya klüp çalışması
  • Özel günlerde görev
  • Sınıf rehber öğretmenliği
  • Kantin sorumluluğu

Tabi bunlar kağıt üstünde böyle. Genelde idare bu görevleri söyler ve ihtiyacı olan garibim öğretmen de işini kaybetmemek için yapar.

 Yukarı Çık