Yaklaşık 4 – 5 yıldır internetle haşır neşir olan birisiyim. İlk başlarda en büyük zevklerimden birisiydi blog takip etmek. Üstelik öyle Rss falan da kullanmazdım. Hemen her gün bloglar dizinindeki linklere tıklar ve ne var ne yok diye göz atardım. Artık eskisi kadar blog takip edemediğimi farkettim. Edemememin temel nedeni de takip ettiğim blogların birbir bloglamayı bırakması, ara vermesi veya konsept değiştirmesi. Herkes bir şeyleri bahane ediyor ama işin gerçek yanı şu ki bir hayli yaygınlaşan sosyal ağlar bloglama devrini yavaş yavaş bitiriyor. Yoksa her zaman meşguldük ve ben eminimki heyecanlı heyecanlı blog yazdığımız zamanlarda bugünlerden daha meşguldük. Değişen Dünya düzeni (Banu Avar’ın tabiriyle) interneti ve dolayısıyla küçük ölçekli siteleri de vurdu geçti. Bugün eminim Micro Blogging (Twitter) diye bir şey olmasa birçok kişi aktif olarak blog yazmaya, takip etmeye ve edilmeye devam edecekti ama gelin görün ki Twitter işi o kadar kolaylaştırdı ki düşüncelerimizi, yaşadıklarımızı kolayca aktarabiliyoruz. Üstelik 140 karakterde. Amaaaaan canım kim öyle sayfalarca yazacak ki zaten değil mi? Değil arkadaş ben herbiri bir edebi ürün olan, sayfalarca yazılmış yazıları da özledim.

Şöyle biz maziye dalayım dedim ve tek tek gezdiğim bloglara bakmaya başladım.

Wolkanca
Artık neredeyse wolkanca diye bir şey kalmamış. Tamamen maddi nedenlerden alanadını genc.sinema.com’a taşımış. Önceden de maddi kaygı güden biriydi ama güzel de yazıları vardı. Zaten blog denince akla ilk gelen isimlerden biriydi. En azından benim için öyleydi.
Alandını bir kenara bırakıp içeriğe baktığım vakit onun da can cekiştiğini görüyorum. Yazılmak için yazılmış yazılar gibi geldi bana. Zaten uzun bir süre de kapalı kalmıştı site.

Mafiamax
Ne günlerdi özellikle Blogger kullandığım günlerde az mı gezmiştim Blogger İpuçları kategorisinde. Bu ipuçlarından öte yazdıklarıyla da beğendim bir blogcuydu Mafiamax ama gelin görün ki şu yazısıyla tamamen olmasa da kısmen blogculuğu bırakmış gibi.

Yakuter
Yine sık sık tıkladığım bloglardan biriydi ama blog şu anda terkedilmiş virane havasında. Erhan Yakut’un son dönemde yazdığı yazı sayısı da bir elin parmaklarını geçmez. Bir elin parmaklarını geçse dahi iki elinkini kesinlikle geçemez.

Dmry
En çok üzüldüğüm bloglardan biri oldu ki tamamen konsept değişmiş. Eski sıcak yazılar ve güncellik yok. Hit kaygısı taşıyan bir site halini almış.

Damacana
Uzun bir süredir blog güncellikten uzaktı ki yeni yeni dönmeye başlamış blog alemine. Bu en azından iyi haber.

Henster
Takip ettiğim entel blog tamamen kepenkleri kapatıp gitmiş. Güzel bir üslubu vardı. Kayıp olmuş blog adına.

Bunun yanı sıra teakolik.com ve beyn.org (her ne kadar çizgisinden biraz uzaklaşmış olsa da) eski hızlarıyla devam ediyorlar gibi.

Tüm bunların yanı sıra biraz da moda olayı var işin içinde ki bloglamak artık modası geçen bir fiil olmaya başladı. İlk zamanlar blogcuforum bile vardı. 7-70 herkeste bir bloglama hevesi vardı. Bu ilk hevesler geçtikten sonra geriye sadece blog yazmayı veya sadece yazmayı seven bir grup elit kaldı diyebilirim. Onların da takipçi sayısı yerlerde gibi duruyor.

Bu saatten sonra hadi bloglamayı canlandıralım, durun Kara Murat benim tarzı söylemlere girmeyeceğim elbette ama şunu belirtmeliyim ki iyi bir blogcu olmak her zaman marka değerini korumak demek. Bu iyi blogcu veya takip edilen blogcu sıfatını kazanmak da süreklilik ve kararlılıktan geçer ki kendi adıma en çok üzüldüğüm noktalardan biri bu terimlere uzak olmam. Bloglamak her zaman vazgeçilmezim olacak gibi duruyor ve ilyasbat.com.tr alanadı da bloglamak için, beni yazmak için biçilmiş kaftan…