Birkaç Değişiklik

Şu sıralar gerek iş olarak gerekse reel hayat (reel hayat kelimesinden nefret ediyorum ama internet dışımdaki hayatımı karşılayacak başka bir şey bulamıyorum, öneriler itinayla dinlenir) olarak yoğun günler yaşıyorum. Arada birkaç saat boşluk bulmuşken sitenin dizaynıyla biraz uğraşayım dedim. Görüldüğü üzere tasarımsal olarak değişen bir şey yok.
Değişiklikler:

  • Ajax sistemine geçirdim siteyi. Böylece hemen hemen site içerisi tüm linkleme ajax oldu (gözden kaçanlar olabilir. Bildirirsenizse sevinirim).
  • Ajax sistemine geçerken dikkat ettiğim birkaç şey oldu:
    • Linklerin Google tarafından okunabilmesi
    • Javascripti etkinleştirmeyen kullanıcıların sıkıntı yaşamaması
    • Herhangi bir sayfadayken kopyalanan url bir yerde paylaşıldığında ziyaretçilerin urlnin kopyalandığı urlye girebilmesi.(bla bla biraz karışık oldu ama idare edin)

Eğer bir aksilik veya gözden kaçan bir nokta yoksa dikkat ettiğim tüm hususlar oldu. Eğer gözünüze çarpan bir problem varsa lütfen yorum olarak atın. Bir diğer nokta da anasayfadaki Twitter güncellemeleri. Twitter‘ın standart paylaşma zımbırtısını kullanıyordum ki itici bir şeydi. Ayrıca herkesin onu kullanması da ayrı mesele tabi. Şu anki güncelleme şeysi PHP ile verileri alıyor. Yalnız bunu kodlarken amaçlarımdan biri Twitter güncellemelerini kaynak kodunda göstermek böylece Google gözünde de güncel olmasını sağlamak ama vazgeçtim. Seo olarak güzel olabilirdi sayfa yüklenirken yüklenme süresi uzardı. Ben de ziyaretçileri sıkmamak adına sayfa açıldıktan sonra yükleme yapmayı tercih ettim.

Sistem güzel oldu gibi. Umarım kullanırken de sıkıntılarla karşılaşmayız. İlerleyen zamanlarda böyle bir şeyi WordPress Eklentisi olarak da paylaşabilirim. Uzak bir hayal ama neden olmasın? Belki atanırım ve hobi amaçlı kodlama için uzun uzun vaktim olur. Neyse efenim sağlıcakla kalın…