İphone 5S ve İos’a Geçiş

Ben teknoloji konusunda bağnazlıkları olan, takım tutar gibi marka tutan biri değilimdir. Dürüst olmak gerekirse uzun süredir İphone sahibi olup İos dünyasıyla tanışmak gibi bir isteğim vardı ama her yeni cihaz alışımda “abi aynı telefon işte niye fazladan 500 600 lira vereyim ki” deyip vazgeçtim. Geçen gün bir İstanbul ziyareti esnasında arkadaşın İpad’ini birkaç gün kullanmak nasip oldu ve itiraf etmeliyim ki işletim sistemini sevdim. Bunun üzerine uzun süredir olan İphone alma planlarını hızlandırdım ve Gölcük’e dönerken Ataşehir Palladium’daki Lydia’dan 5S almış bulundum. Bu arada lafı değiştirmeden bir tavsiyede bulunayım. Apple ürünü alma gibi bir hayaliniz varsa Zorlu Center’daki Apple Store’un açılmasını veya internet App Store’daki abuk sabuk gönderim sürelerini beklemeyin. Aynı fiyata ve aynı garanti koşullarıyla Lydia’dan alabiliyorsunuz.

Neyse birkaç gündür 5S kullanıyorum cihazı tam anlamıyla tanımak için az bir süre lakin cihaz ve işletim sistemi hakkında fikir sahibi olmak için yeterli bir süre. Hemen lafı fazla dolandırmadan geçelim cihaza.

Artıları
Tasarımı
Evet yalanı yok. Cihaz gerçekten çok şık tasarlanmış. Elinize aldığınız vakit o şıklığı hissediyorsunuz. Telefonu alırken en büyük çekincem ekranının S3’e nazaran 0.8 inc daha küçük olmasıydı. Alışamam diye korkuyordum ama az önce S3’ü elime aldığımda çok kabaymış diye iç geçirdim.

Kasa Kalitesi
Plastik S3’ten sonra bayağı bir sağlam ve kaliteli geldi kasası.

Performans
Her yeni cihaz alan gibi ben de telefonu bokunu çıkarırcasına kurcaladım. Yalnız ne ufak bir donma ne de en ufak bir ısınma meydana geldi. Bu durum beni acayip cezbetti ki sırf bundan dolayı tablet ve pcde İos’a geçebilirim.

Türkçe Klavye
Türkçe klavye standart geliyor. Bu bence çok naif bir hareket. Önemsendiğimizi gösteriyor bu. Yıllardır severek kullandığım Android bu duruma çözüm bulmalı.

Parmak İzi Okuma
Her ne kadar hakkında müthiş komplo teorileri oluşturulsa da beni cezbetti bu özellik. İnsanda kalite hissi uyandırıyor.

Nano Sim Kart
Gerçekten kibar ve iyi düşünülmüş. Hep “şu sim kartların sarı kısmı işe yarıyorsa geri kalan kısmı niye koymuşlar” diye düşünüyordum, Apple da öyle düşünmüş olacak ki kesip atmış. Bir başka durum ise “abi benim kartı takalım da şarjım bitti” muhabbetidir. Böylece o durumdan da kurtulmuş oldum.

Eksileri
Geri Tuşu
Android’den alıştığımız geri tuşu cihazda yok. Bu da beni epey yoruyor, herhangi bir uygulama açıkken mesaj geldiği zaman mesajı okuyup cevapladıktan sonra ana ekrana geri dönüp bir daha kullandığım uygulamayı açmam gerekiyor ki her defasında yoruyor insanı.

Arama Ekranında Reddet Tuşu Yok
Eğer biri sizi arıyorsa ve ekran kilitliyse aramayı reddet tuşu yok. Şaka değil gerçekten yok. Kapatma tuşuna iki kere basmak gerekiyor veya mesaj gönder, anımsat tuşlarına basmak lazım. Ayıptır, yazıktır, günahtır.

App Store Sürekli Şifre İstiyor
İllet olduğum bir durum neredeyse her uygulama indirmeye çalıştığımda şifre girmem gerekiyor ki ne gerek var be?

Radyo Yok
Bluetooth ile veri alışverişi yapılamadığını, bataryanın değişmediğini vs. biliyordum ama radyonun olmaması beni tam anlamıyla şaşırttı. Her gün uyumadan birkaç saat radyo dinliyorum, nöbet günlerinde ise 12 saat falan radyo açık kalıyor. Bu durumda FM radyo çok iyi oluyor, artık 3G kotasının içine edeceğiz. S4’e de koymamışlar radyo, bu tutumu anlamak çok zor.

Neyse Velhasılı

İos’ta yapıp da Android’de yapamadığınız hiçbir şey yok. Hatta kullanım olarak Android bana daha kullanışlı geliyor hala. Belki alıştıkça bu fikrim değişir. Onun haricinde tasarım ve stabilite olarak İos kesinlikle bir adım önde. Yalnız arada 500 600 liralık bir fark var ona değecek bir durum mu bilemiyorum. Bence Apple’ın hizmet anlayışı bana biraz fazla para verin sizi elitler kategorisine sokalım ve size daha stabil, farklı bir işletim sistemi sunalım. Türk halkı olarak Apple’ı fazla sevme nedenimiz belirli bir gruba dahil olma isteğimiz. Apple kullanıp İos nedir bilmeyen insan tanıdım.

Öneri
Eğer aradaki fiyat farkını önemseyecek biri değilseniz kesinlikle Apple diyorum yoksa sizin için 500 600 lira önemli bir paraysa Android diyorum.