Mesele Gidebilmekte Değil Gitmekte

Gidişler ikiye ayrılır:
1. Gidebilmek
2. Gitmek
Gidebilmek kararsızlıktır, her gidebilmede bir gitmeme isteği barınır için için. Gidebilmenin ardında özlem bulutları vardır.
Gidebilmek başlı başına çetrefilli bir eylemdir, karar verme mekanizmalarını sonuna kadar çalıştırmak ister. Gidebilmek göze almaktır.
Ve gidebilmek buram buram “heyhatlar” kokan türküdür geride kalanlar için. Gidebilmek lügatlerde severek ayrılmanın eş anlamlısıdır.
Her gidebilmek bir kalıştır, her gidebilmek bir dönüş habercisidir aslında. Dönüşlerin imkansızlaştığı anda ise melankolik hayatın habercisidir.
Oysa gitmek öyle değildir. Gitmek kesindir, nettir. Başına buyruk hayatın yollara dökülmüş halidir gitmek. Unutmaktır gitmek, bazen “Allah belanı versin”in eylemlerle vücut bulmuş halidir.
Kabadayılık, düşüncesizlik ve duygusuzluktur gitmek. Geride kalanlara elveda dememenin yanı sıra “senin için hiç olmadım” demektir aynı zamanda gitmek.
Gitmek gözden çıkarmaktır.
Gidebilmekle gitmek hiçbir zaman aynı şeyler değildir bu açıdan. Aynı görünen eylemlerin iki zıt ruh halidir.
Gidebilmek sizi şair yapar gitmek ise gerçekçi bakış açısına sahip bir birey. Gidebilmek size acı çektirirken gitmek sizi rahatlatır.
Her gidebilmekte bir gitmemek saklıdır en kısa tabiriyle. Ondan dolayıdır ki mesele gidebilmekte değil gitmekte.
Tüm gitmeler sizin olsun. ..