Peki Ya Sonra?

Boşluk‘tan bahsetmiştim. Şu sıralar hayat üzerine epeyce düşünmeye başladım. Filozof mu olacağım ne bilmiyorum ama galiba iyi şeyler olmayacak. Anlık amaçlara ulaştığımı düşünüyorum. Her şey tamam, hatta ve hatta Amacı Nedir? i de bitirdik. Peki ya sonra?

Amaçları Değişelim
Evet boşverin amaçlarda sıkıntı var, her şey elimizde olsun veya 3 dilek dileme hakkımız olsun. Çoook zengin olmayı isteyelim. Trilyonlarımız olsun. İstediğimiz her şeyi yapabilelim. Peki ya sonra?

Parayı boşver hacı dine gel, imana gel
Tamam o da güzel kendimizi ilahinin sonsuz hoşgörüsüne bırakalım. 15 vakit namaz kılıp yılda 99 gün oruç tutalım. Vade dolunca ölüp gidelim. Cennete de girelim. Peki ya sonra?

Hep kendimize yeni uğraşlar çıkaralım. Hep çalışalım, hep uğraşalım peki ya uğraşmaktan sıkılınca? Olmadı şair olayım, kız tavlamak isteyenler benim sözlerimi kullansın, Facebook’ta adıma sayfalar açılsın, sözlerimi duvarlarında paylaşsınlar. Ben öldükten sonra?

Hoş elimizde bunları yapacak erk de yok ama olduğunu varsayıyoruz, yine mutlu olmayacağım. Mutluluğun formülü nedir daha çözebilmiş değilim. Zaten ondandır herhalde mutluluğun resmi hala çözülemeyen klişe. Mutluluğun resmi bu mudur?

Yoksa mutluluk Abidin Dino’nun bu resmi Dianne Dengel’den çalıp çok ünlenmesi midir?

Peki Ya Aslında Mutluluk Yoksa
Mutluluk olsaydı hep sonrasını düşünmezdik ya, ne bileyim bir kere işimiz ve çok sevdiğimiz bir eşimiz olunca ömür boyu mutlu olurduk. Ya sonra ya sonra diye saçmalamazdık.

Kızmayın siz varın çok beğendiğiniz kızı ayarlayınca mutlu olduğunuzu sanın, veya o gün biraz fazla kâr edince dünyalar sizin olsun. Her amaç gerçekleşir ama beklentiler asla tatmin edilmez. Sıkıntı amaçta mı yoksa onu amaçlayanda mı bilmiyorum, ama bir sıkıntı olduğu bence kesin (şarkı sözü gibi oldu :p).

Son Kez Soruyorum Peki Ya Sonra
Cidden ya sonra? İlkokul bitti, lise, üniversite, atandın, hadi evlendin, bak çocuğun da oldu, kendini geçindirecek kadar paran oldu ya sonra?
Çok zengin oldun 10 Ferrari araban, 5 tane villan oldu istediğin an Jennifer Lopez emrine amade (Angelina Jolie de olabilir) sonrası ne olacak?

Ölüp gittik, daha ne olacağımızı bile bilmiyoruz. Sonrasız bir şekilde hayat bitti mi yoksa her şey daha yeni mi başlıyor? İnancımıza göre her şey yeni başlıyor ki nanayı işte o zaman yedik demektir. Sonralar orada da yakamızı bırakmayacak.

Peki Ya Sonrası hiç aklınıza gelmediyse yaşamaya devam, getirmeyin de boş boş düşünmenin bi’ boka faydası yok (yine terbiyesizleştim ağzıma acı biber sürmeye gidiyorum).